מה זה AMP והאם כדאי לתמוך בזה

כבר כמה שנים שהוא איתנו ואנחנו יודעים שגוגל אוהבת את זה. מה זה AMP והאם אני צריך את זה באתר שלי?
Should You Support APM

תוכן עניינים

גוגל רוצה שתהיה לאנשים חווית גלישה טובה. זה נוגע גם לתוכן ובמיוחד למהירות.

בנוסף, לגוגל חשוב שהרשת לנגישה בכל מקום. חלק מהעבודה זוהי האפשרות שאתרים יעבדו מהר גם במכשירים סלולריים חלשים ועם מהירות אינטרנט לא גבוהה. אגב, גוגל לא היחידים שעושים צעדים בנושא, גם פייסבוק פועלת בכיוון לא מעט.

בגלל דברים אלה, באוקטובר 2015 הכריזה גוגל על פרוייקט AMP – Accelerated Mobile Pages. או בעברית, "דפי מובייל מואצים". היום כבר אין שימוש במושג המורחב אלא זה נקרא פשוט AMP.

ציוני דרך

פברואר 2016 – כבר התחילה גוגל להציג תוצאות של דפי AMP בתוצאות החיפוש שלה. בתחילה בחלק מיוחד ואחר כך בתוצאות החיפוש הרגילות. תוצאות אלו מוצגות עם אייקון מיוחד של ברק.

ספטמבר 2018 – הפרויקט אמנם התחיל על ידי גוגל אבל כבר בהתחלה הצטרפו המון חברות גם מהתחום הטכנלוגי וגם אתרי חדשות ועוד. מדובר בפרוייקט קוד פתוח שבתחילה מנה שני מפתחים והיום כמה מאות. גוגל אף הכריזה שהיא לא מקבלת ההחלטות היחידה בפרויקט אלא עובירם למודל של open governance.

amp contributions
חלוקת תורמים לפיתוח פרויקט AMP בשנת 2018. לחצו על התמונה להגיע למקור.

דצמבר 2018 – הוכרז התוסף הרשמי להצגת דפי AMP בוורדפרס.

בשנתיים האחרונות היו עוד חידושים:

  • Web Stories – דרך להציג סיפורים בצורה ויזואלית מדהימה. לסיפורים כאלה יש קידום בחלק מיוחד בגוגל.
  • AMP ads – הצגת פרסומות מסוימות בעייתית בדפי AMP, באמצעות AMP ads יש אפשרות ליצור פרסומות רזות ומהירות.
  • Amp scripts – בעבר לא היה ניתן להריץ JS בדפי AMP, באמצעות AMP scripts יש אפשרות להריץ JS עם מגבלות מסוימות.

האם כדאי לתמוך בהצגת דפי AMP בוורדפרס

כמו בכל דבר יש סיבות לכאן ולכאן. מצד אחד ברור כדאי. גוגל מקדמת את זה מאוד (וכך עוד הרבה חברות שתומכות במושג של user first). לא ידוע בדיוק הפקטור של זה מבחינת SERP וכיום יתכן שהוא עדיין די נמוך אבל ברור שהוא יעלה עם הזמן.

בנוסף, כשמדברים על SERP צריך להבדיל בין השפעה ישירה לבין השפעה עקיפה. למשל במקרה שלנן, גם אם אין השפעה ישירה גבוהה – כלומר דף AMP יקבל כך וכך נקודות – ההשפעה העקיפה עלולה להיות גבוהה משום שהדפים יהיו מהירים יותר, חווית הגלישה תהיה טובה יותר והרי חווית גלישה זה משהו שבסופו של דבר חשוב מאוד לגוגל.

שיקול נוסף הוא תמיכה בתכנים בדפים אלו, אם פעם היה אפשרי להציג HTML ו CSS, היופ אפשרי להריץ JS, לתמוך במדיה ו iframes כולל הצגה של יוטיוב וגוגל מפות.

בלי קשר לגוגל, אתם באמת תביאו חווית גלישה מדהימה ללקוחות שלכם. דפים יטענו בפחות משניה, הכל יראה נקי ויפה. מה צריך יותר מזה? נכון שזה לא מתאים לכל סוג של אתר אבל אני מדבר על כאלה אתרים שזה כן מתאים לתוכן שלהם.

מה החסרונות?

ראשית זמן וכוח אדם. אם יש לכם כבר אתר עם הרבה תוכן, מעבר ל AMP ובצורה שיראה טוב, יצריך מכם זמן פיתוח ומפתח. בנוסף בגלל מגבלות מכוונות ב AMP יש דברים שלא תוכלו לעשות ואם אלו דברים שלדעתכם חשוב לכם שיהיו באתר, זה חסרון בשבילכם.

דבר נוסף שחשוב מאוד, זה מונטיזציה. תלוי איך אתם עושים את זה אבל יתכן מאוד תצטרכו לעשות הרבה שינויים כדי להשיג את מה שעבדתם עליו באתר הרגיל. חברות מסויימות טוענות שכשעברו להצגת דפי AMP הרווחים שלהם ירדו, חלקן אף הפסיקו להציג AMP. מצד שני חברות אחרות טוענות שהרווחים נשארו זהים. יתכן שזה נוגע לאופי האתר ולאופן בו העבירו את האתר כולל אפשרויות המונטיזציה לפורמט AMP.

דבר אחרון (שאולי היה צריך להיות ראשון דווקא), האתר שלכם לא עלול לא להיות מה שהתכוונתם. אני אסביר, אם האתר שלכם הוא אתר חדשות, CNN לצורך הדוגמה, אתם תוכלו להפוך אותו ל AMP ולהישאר באותה סוג עיצוב שמשדר את מה שהתכוונתם לשדר. אותה אווירה. אך אם לעומת זאת האתר שלכם הוא אתר של צלם או אתר טיולים או מתכונים והשקעתם הרבה בעיצוב, לא רק מבחינת UX תקין אלא ניסיתם ליצור אווירה מסוימת, יש סיכוי שמעבר ל-AMP ישנה את זה.

סיכום

לא ממליץ לעשות צעד גורף וגדול לפני שמנסים. אפשר להתחיל מדפים ספציפיים ולראות איך הולך ולפי זה להמשיך. כמובן גם צריך להתחשב בסוג האתר, לא כל אתר זה יתאים לו ולא כל אתר צריך את זה בכלל. אבל אם אתם סוג אתר שזה כן מתאים, אני ממליץ לחשוב על הכיוון.

יש טרנדים חולפים ולכן אם היינו ב2017 נניח הייתי אומר שצריך לכות עוד קצת אבל היום זה כבר די עובדה בשטח ושווה לשקול את העניין ברצינות. מצד שני היום יש את מה נקרא PWA אז אולי כן כדאי לחכות קצת ולראות לאן הדברים הולכים.

בכל מקרה, אם האתר שלכם עולה במובייל בזמן מהיר, הצורך לעבור ל APM קטן עוד יותר.

אם האתר שלכם מקבל ציון לא משהו ב Google Page Speed\Lighthous, נסו להציג את אותו דף כ AMP ותראו פלאים. אצלי לדוגמה, דפים עם ציון 75 קפצו מייד לציון 100.

0 0 דירוגים
דרג את הפוסט

תוכן עניינים

אם יש לכם שאלות על הפוסט או רוצים להעיר משהו, השאירו תגובה ואענה בהקדם.

הרשמה
Notify of
0 תגובות
Inline Feedbacks
הצג את כל התגובות

גם הפוסטים הבאים יעניינו אותך

0
אשמח לשמוע את דעתכם, מוזמנים להשאיר תגובהx